Ekologie a odpovědnost
Také Vám není stav naší planety lhostejný? Nám také ne! I přestože jsme opravdu malá firma, snažíme se pracovat tak, aby byl náš dopad na životní prostředí co nejmenší. Věříme, že i malá změna může mít velký dopad.
Elektroodpady a naše spolupráce s ASEKOL a.s.
Ekologická likvidace našich výrobků podle zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, a dle prováděcích vyhlášek tohoto zákona, je zajištěna prostřednictvím spolupráce s kolektivním systémem provozovaným společností ASEKOL a.s. Jsme rádi, že jsme si pro naši spolupráci vybrali právě jedničku v oboru.
ASEKOL je neziskově hospodařící společnost, která v zastoupení výrobců a dovozců elektrozařízení organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Zajišťuje sběr, dopravu a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů včetně financování celého systému. ASEKOL je tzv. kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Jeho služeb na základě smlouvy využívají výrobci nebo dovozci elektrozařízení. ASEKOL při zpětném odběru úzce spolupracuje s městy a obcemi, posledními prodejci a servisy, svozovými společnostmi a zpracovateli elektrozařízení.
Zajímavosti o ASEKOL a.s.
- 46 936 TUN
- ASEKOL v roce 2021 zpětně odebral 46 936 tun vysloužilých elektrospotřebičů.
- PLNÍ KVÓTY EU PRO SBĚR
- ASEKOL zatím jako jediný v ČR prokazatelně plní kvóty EU pro sběr elektroodpadu.
- VÍCE NEŽ 1 000 ZAMĚSTNANÝCH HANDICAPOVANÝCH OSOB.
- V rámci dlouhodobé spolupráce s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR pomáhají handicapovaným občanům při získávání pracovních příležitostí.
- VÍCE NEŽ 17 500 SBĚRNÝCH MÍST
- Vytvořili nejhustší síť pro sběr elektrozařízení nejen v ČR ale i v rámci Evropy.
Informace o zajištění zpětného odběru elektrozařízení pro konečné uživatele
Informujeme zákazníky, že ekologická likvidace našich výrobků podle Zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. a Vyhlášky MŽP č. 237/2002 Sb. je zajištěna "Smlouvou o zajištění společného plnění" v rámci kolektivního systému ASEKOL a.s. se sídlem: Československého exilu 2062/8, 143 00 Praha 4.
Po ukončení životnosti právě zakoupeného výrobku je nezbytné tento výrobek odevzdat na místo zpětného odběru. Jen tak bude zajištěna jeho ekologická likvidace. Seznam míst zpětného odběru odpadních elektrozařízení je k dispozici na webové stránce Ministerstva životního prostředí: https://isoh.mzp.cz/registrmistelektro/. Odpadní elektrozařízení zaneste na vybrané sběrné místo, kde Vám obsluha určí, kam můžete zařízení bezplatně odložit. Aby elektrozařízení mohla být recyklována, musí se odevzdávat v nedemontovaném stavu. Proto výrobek nerozebírejte, ale odevzdejte jej kompletní.
V případě nákupu nového výrobku podobného typu a použití můžete též vysloužilé odpadní elektrozařízení bezplatně předat přímo prodejci (ve stejném počtu kusů).
Organizuje-li Vaše obec mobilní sběr odpadů, jehož součástí je zpětný odběr odpadních elektrozařízení, můžete využít i této akce.
Pro drobná odpadní elektrozařízení jsou připraveny i speciální červené kontejnery v ulicích. Jejich seznam naleznete na http://www.cervenekontejnery.cz/. Následný odvoz a ekologické zpracování odevzdaných elektrozařízení zajistí ASEKOL a.s.
Pokud se elektrozařízení vyhodí do běžného komunálního odpadu, nedojde k jeho recyklaci. Pokud takové elektrozařízení skončí na skládce, může poškodit či ohrozit životní prostředí a lidské zdraví, neboť může obsahovat množství nebezpečných látek.
Jednoznačně nejvýhodnějším způsobem zpracování elektroodpadů je jejich recyklace. Použitá elektrozařízení mohou obsahovat řadu vzácných materiálů, přičemž tyto materiály lze opětovně použít, tím šetřit přírodní zdroje a současně omezovat zatěžování prostředí škodlivinami. Recyklace umožňuje snížení nákladů při výrobě nových výrobků a snížení ekologické zátěže prostředí. V tomto ohledu je úloha spotřebitelů a dalších konečných uživatelů elektrozařízení nezastupitelná, neboť svým zodpovědným přístupem a odevzdáváním odpadního elektrozařízení na místech k tomu určených významně přispívají k ochraně životního prostředí a lidského zdraví.
Na každém elektrozařízení, na jeho obalu, v záručním listu či v návodu na použití je uveden symbol přeškrtnuté popelnice. Jeho význam spočívá v tom, že tento výrobek nesmí být po ukončení jeho životnosti vyhozen do popelnice se směsným odpadem, ale musí být odevzdán na místa k tomu určená, tedy ke zpětnému odběru, tak, aby byla zajištěná jejich ekologická likvidace.
Zodpovědným přístupem k nakládání s vysloužilým elektrozařízením šetříte životní prostředí nás všech.
Evidenční číslo osvědčení: AK-071985
Třídění a likvidace odpadů
Třídění je důležité a za normální to považuje už přes 73 % obyvatel, a to je dobře. I my pečlivě třídíme odpady z našich skladů a provozoven. O jeho následný svoz a zpracování se nám aktuálně starají zejména Technické služby města Olomouce, a.s.
Základní informace pro správné třídění odpadu
Žlutá popelnice na plasty
- Patří sem
- Fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.
- Pěnový polystyren sem vhazujeme pouze v menších kusech.
- Nepatří sem
- Mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny nebo novodurové vodovodní trubky
Modrá popelnice na papír
- Patří sem
- Časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly , výrobky z lepenky, knihy
- Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit
- Bublinkové obálky pouze bez plastového vnitřku! Papír s kancelářskými sponkami - během zpracování se samy oddělí
- Nepatří sem
- Uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír
Zelená popelnice na sklo
- Patří sem
- Jakékoliv sklo - lahve od vína, nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin
- Nepatří sem
- Keramika, porcelán, autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená nebo pokovovaná skla
Kontejner označený šedou nálepkou na kovy
- Patří sem
- Drobnější kovový odpad - plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady
- Nepatří sem
- plechovky od barev, tlakové nádobky se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů
Kontejner označený oranžovou nálepkou na nápojový karton
- Patří sem
- Krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků
- Nepatří sem
- Měkké sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku ani nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin
Likvidace odpadů z obalů
Náš internetový obchod iMore.cz je prostřednictvím autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. zapojen do systému sdruženého plnění povinnosti zpětného odběru obalů a využití odpadu z obalů. EKO-KOM, a.s. zajišťuje plnění povinnosti vyplývajících ze zákona o obalech. Plníme tím nejenom zákonnou povinnost danou zákonem č. 477/2001 Sb., o obalech, ve znění pozdějších předpisů, ale ve smyslu tohoto zákona aktivně hledáme cesty, jak množství vyprodukovaných odpadů z obalů snížit na co nejnižší úroveň. Tento systém zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na odpovídající evropské úrovni. I tímto způsobem dáváme najevo náš proaktivní postoj k životnímu prostředí.
Registrační ID: EK-R00210021
Zboží balíme s rozumem
S rostoucí oblibou nakupování na e-shopech roste i počet použitých obalů, proto je nutné tuto situaci řešit. Kromě odvedeného recyklačního poplatku za každý námi použitý kus obalu autorizované obalové společnosti, přistupujeme k balení zboží s rozumem a myslíme přitom na přírodu.
Snažíme se například o to, aby velikost přepravního obalu vždy odpovídala velikosti zboží. Většina zboží je také balena do dobře recyklovatelných kartonových krabic. Ty používáme nové, ale i použité a vdechujeme jim tak nový život. Může se tedy stát, že Vám zboží dorazí v krabici od jiného zboží, nejčastěji elektroniky. Občas se však v tomto ohledu stále shledáváme s nepochopením.
Veškeré obalové materiály také nakupujeme od českých výrobců, kteří při výrobě nových obalů recyklují ty použité. V neposlední řadě se snažíme o co nejmenší používání plastových obalů, ačkoliv je jeho možnost recyklace na velmi vysoké úrovni. I nadále se budeme v této oblasti zlepšovat a dělat stále víc.
Faktury elektronicky
Od roku 2020 vystavujeme faktury převážně v elektronické podobě. Zároveň Vám je ukládáme do elektronické historie objednávek, takže je máte k dispozici kdykoliv potřebujete. Je to pohodlné a hlavně ekologické. Když nevytiskneme přibližně 8 500 faktur, zachráníme tím jeden strom, který zůstane stát na svém místě a ptáci budou dál prozpěvovat v jeho větvích.